no | name | elo | natElo | title | club | elo+- | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Burmakin,Vladimir | 2588 | 0 | GM | |||
2 | Epishin,Vladimir | 2543 | 0 | GM | |||
3 | Teske,Henrik | 2529 | 0 | GM | |||
4 | Heberla,Bartlomiej | 2526 | 2500 | GM | HetMan Katowice | ||
5 | Luther,Thomas | 2515 | 2458 | GM | SC Empor Erfurt | ||
6 | Rausis,Igor | 2497 | 0 | GM | |||
7 | Brynell,Stellan | 2495 | 0 | GM | |||
8 | Smith,Axel | 2488 | 0 | IM | |||
9 | De Verdier,Michael | 2386 | 2441 | Eksjö SK | |||
10 | Kristiansen,Jens | 2439 | 2438 | IM | BMS | ||
11 | Quillan,Gary | 2416 | 0 | IM | Waterloo | ||
12 | Hanley,Craig A | 2415 | 0 | IM | |||
13 | Shkapenko,Pavel | 2413 | 0 | IM | |||
14 | Ibrahim,Hatem | 2412 | 0 | IM | |||
15 | Boricsev,Oleg | 2398 | 0 | IM | |||
16 | Lund,Silas | 2388 | 0 | IM | |||
17 | Mikkelsen,Nikolaj | 2381 | 0 | IM | BMS | ||
18 | Kiss,Pal | 2362 | 0 | IM | |||
19 | Ziegler,Ari | 2341 | 0 | IM | |||
20 | Carlstedt,Jonathan | 2336 | 2251 | IM | SK Marmstorf | ||
21 | Valles,Manuel | 2259 | 0 | ||||
22 | Joie,Sébastien | 2249 | 0 | Echiquier Grenoblois | |||
23 | Krantz,Christopher | 2248 | 0 | ||||
24 | Angskog,Kent | 2215 | 2246 | ||||
25 | Spence,David | 2211 | 0 | Anglian Avengers | |||
26 | Sucher,Johannes | 2200 | 0 | ||||
27 | Frisk,Ellinor | 2184 | 0 | WFM | |||
28 | Lam,Daniel King-Wai | 0 | 2167 | Hong Kong | |||
29 | Erdelyi,Tamas | 2165 | 0 | IM | |||
30 | Schartz,Alain | 2160 | 0 | C.E.Dudelange | |||
31 | Lang,Ferdinand | 2154 | 0 | Bad Wimpfen | |||
32 | Van Foreest,Jorden | 2153 | 0 | Sv Unitas | |||
33 | Pace,Colin | 2152 | 0 | CM | |||
34 | Richardson,Keith B | 2137 | 0 | ||||
35 | Amos,Frank | 2131 | 2115 | SK Lauffen | |||
36 | Zerafa,Patrick | 2087 | 2123 | CM | |||
37 | Farrand,Julian T | 2123 | 0 | ||||
38 | Grahn,Lars | 2100 | 0 | Limhamns SK | |||
39 | Carlsson,Ingvar | 2088 | 0 | Linköpings ASS | |||
40 | Eriksson,Magnus | 2087 | 2045 | Horndals SK | |||
41 | Pliev,Vladimir | 2080 | 0 | ||||
42 | Camilleri,Henry | 2002 | 2076 | ||||
43 | Torres,Oliver | 2072 | 0 | ||||
44 | Witte,Ronald | 2063 | 1985 | BSV 63 Weißensee | |||
45 | Sheard,Martin | 0 | 2050 | ||||
46 | Burton,Graham | 2048 | 0 | Three c | |||
47 | Fleming,Andrew S J | 2043 | ohne | ||||
48 | Matt,Stefan | 2039 | 0 | Sk Pradl | |||
49 | Hinchcliffe,Gary | 2037 | 0 | ||||
50 | Van Eck,Ted | 2037 | 0 | De Pion | |||
51 | Vella,Duncan | 1978 | 2036 | ||||
52 | Zerafa,Robert | 2017 | 0 | ||||
53 | Greevenbosch,Kees | 2016 | 0 | Krimpen a/d IJssel | |||
54 | Edwards,Ray B | 2013 | 0 | ||||
55 | Wallis,Ian | 2009 | 0 | Ipswich | |||
56 | Pettersson,Alexander | 1972 | 2008 | Malta | |||
57 | Kisteneva,Liza | 1989 | 2000 | WFM | |||
58 | Meyer,Thorsten | 1999 | 1921 | Delmenhorster SK | |||
59 | Nievergelt,Heinrich | 1993 | 0 | ||||
60 | Shepherd,Michael | 1992 | 0 | ||||
61 | Psaila,Clarence | 1989 | 0 | ||||
62 | Olsen,Miriam | 1980 | 0 | ||||
63 | Taylor,Robert Graham | 1978 | 1976 | Newport | |||
64 | Nilsson,Weine | 1976 | 0 | Jönköping-Huskva SK | |||
65 | Langmann,Claus | 1930 | 1803 | Hamburger SK | |||
66 | Baker,John | 1926 | 0 | ||||
67 | Ditmas,Hugh | 1924 | 1850 | Bremer SG von 1877 | |||
68 | Riekenbrauk,Joerg | 1919 | 1857 | SV Dinslaken 1923 | |||
69 | Ahlström,Per | 1915 | 0 | Linköpings ASS | |||
70 | Van Foreest,Lucas | 1912 | 0 | JSV Sissa | |||
71 | Mateljak,Goran | 1907 | 0 | ||||
72 | Linke,Michael | 1906 | 1672 | SF Ford Köln | |||
73 | Said,Oliver | 1868 | 1903 | ||||
74 | Kopischke,Maik | 1902 | 1800 | SC Zugzwang | |||
75 | Beulertz,Stefan | 1897 | 1889 | ||||
76 | Knudsen,Jes West | 1896 | 1848 | Allerød | |||
77 | Darmanin,Jake | 1883 | 1716 | Malta Chess Federation | |||
78 | Greevenbosch,Henk | 0 | 1870 | Krimpen a/d IJssel | |||
79 | Pettersson,Börje | 0 | 1864 | Linköpings ASS | |||
80 | Sacco,Sam | 1854 | 1844 | Malta | |||
81 | Segelken,Peter | 1852 | 1720 | Delmenhorster SK | |||
82 | Kirmeir,Andreas | 1851 | 1639 | SC Landskrone | |||
83 | Gütschow,Christian | 0 | 1848 | SK Turm Schiefbahn | |||
84 | Aßmus,Sven | 1840 | 1656 | SV Turbine Berlin e.V. | |||
85 | Klotz,Hans-Dieter | 1828 | 0 | Malta | |||
86 | Andreasen,Rene | 1823 | 0 | Københavns Skakforening | |||
87 | Richards,John | 1822 | 0 | ||||
88 | Ibrahim,Ayman | 1794 | 0 | ||||
89 | Prieto Velasco,Rafael | 1780 | 0 | CAS Sevilla | |||
90 | Schilling,Hans | 1779 | 1720 | Schachfreunde Nord-Ost Berlin | |||
91 | Schleime,Franz-Josef | 1777 | 1594 | SF Lennestadt | |||
92 | Sammut,Ron | 1774 | 0 | ||||
93 | Cools,Walter | 1769 | 0 | ||||
94 | Petterson,John | 1767 | 0 | ||||
95 | Schweitzer,Paul | 1764 | 1680 | Königsjäger SW | |||
96 | Attard,Ivan | 1677 | 1758 | ||||
97 | Shoshin,Valeriy | 1753 | 0 | St.Petersburg | |||
98 | Sheppard,Derek Alan | 0 | 1744 | Hull Chess Club | |||
99 | Persson,Jorgen | 0 | 1726 | None | |||
100 | Hofmann,Mathias | 1718 | 1305 | SV Merkur Hademarschen | |||
101 | Lembke,Arno | 0 | 1699 | SC 1868 Bamberg | |||
102 | Comtesse,Andreas | 0 | 1642 | Warndtdörfer Gambit | |||
103 | Tkac,Michal | 1611 | 0 | Slavia PU Presov | |||
104 | Tkac,Miroslav | 1592 | 0 | Slavia PU Presov | |||
105 | Farrugia,Alexander | 0 | 1580 | ||||
106 | Klotz,Jutta | 0 | 1433 | Malta | |||
107 | Gatt,Joseph | 0 | 1430 | ||||
108 | Aquilina,Sean | 0 | 0 | ||||
109 | Attard,Stephen | 0 | 0 | ||||
110 | Azzoppardi,Ray | 0 | 0 | ||||
111 | Baldacchin,Joe | 0 | 0 | ||||
112 | Camilleri,Julian | 0 | 0 | ||||
113 | Camilleri,Marcel | 0 | 0 | ||||
114 | Deshayes,Victor | 0 | 0 | ||||
115 | Ellis,Daniel | 0 | 0 | Hendon Chess Club | |||
116 | Farrugia,Jamie | 0 | 0 | ||||
117 | Hadrych,Craig | 0 | 0 | Bury cannons | |||
118 | Micallef,Nigel | 0 | 0 | ||||
119 | Montanu,Vladimir | 0 | 0 | ||||
120 | Münch,Hannes | 0 | 0 | ||||
121 | Niedzwiecka,Olga | 0 | 0 | None | |||
122 | Psaila,Emanuel | 0 | 0 | ||||
123 | Psaila,Uranchimeg | 0 | 0 | ||||
124 | Quintero,Deoveming | 0 | 0 |